Який радіатор вибрати???
У цій статті розглянемо основні види і типи радіаторів опалення, а також дамо поради: Як вибрати радіатор? Існує кілька типів радіаторів опалення (батарей опалення), які відрізняються за матеріалом з якого вони виготовлені, ваги, розміру, потужності тепловіддачі і тепловтрат, зовнішнього вигляду (дизайну) ціною. Дуже важливо підібрати саме той тип радіатора, який відповідав би всім необхідним Вам параметрам. У цій статті ми навели короткий опис основних видів і типів радіаторів опалення (батарей опалення), їх переваги і недоліки, сподіваючись на те, що це допоможе Вам зробити правильний вибір.
В даний час в котеджному будівництві та благоустрої квартир використовуються декілька типів радіаторів: алюмінієві, біметалеві, чавунні, сталеві конвектори.
Опалювальні радіатори: конвекція або випромінювання?
Принцип роботи системи опалення за допомогою радіаторів простий: нагріта до необхідної температури вода з котельні установки надходить у приміщення по трубах. Далі вона потрапляє в опалювальний прилад, який і нагріває повітря в приміщенні.
При цьому слід зауважити, що якщо передача тепла здійснюється конвекцією (прискорений нагрів повітря протікає через розвинену обігрівається поверхню) то такий опалювальний прилад називається конвектор, а якщо передача тепла здійснюється випромінюванням (нагрівання навколишнього повітря поверхнею, що має підвищену температуру і теплоємність) то такий опалювальний прилад називається радіатор. Є також і комбіновані прилади – панельні конвектори-радіатори.
Як випливає з вищевикладеного, для швидкого прогрівання приміщення найбільше підходить конвектор, але при цьому у нього є один недолік: внаслідок активної конвекції в повітря захоплюється велика кількість пилу, що не кращим чином позначається на здоров'ї людей. Тому конвектори застосовуються тільки в проблемних місцях опалення (наприклад, створення повітряної завіси в приміщення з великою кількістю скління, де звичайні опалювальні прилади не поміщаються за габаритами).
Радіатори при цьому віддають близько 60% тепла випромінюванням теплової енергії, інша частина віддається конвективним шляхом. При цьому досягається мінімальна конвекція гарячого повітря і успішно нагріваються об'єкти, що знаходяться в приміщенні. У цьому радіаторне опалення найбільш близько до опалення теплою підлогою.
Радіатори водяного опалення діляться на дві групи:
- секційні – чавунні, алюмінієві, біметалеві (з алюмінію і сталі);
- панельні – сталеві.
Секційні радіатори їх чавуну і алюмінію
Чавунні секційні радіатори зарекомендували себе як надійні і практичні. Вони стійкі до корозії, володіють великою тепловою потужністю на одиницю довжини приладу і можуть застосовуватися в системах опалення з низькою якістю теплоносія.
Чавунні радіатори більше підходять для систем опалення на твердому паливі. Завдяки великій ємності (приблизно 1,4 л секція) і фізичним властивостями чавуну радіатори залишаються гарячими більш тривалий час, що немало важливо в перервах між завантаженнями твердопаливного котла.
Більшість чавунних радіаторів приладів розраховано на тиск від 6 до 9 атм. Обпресувальні тиск до 15-16 атм. Максимальна температура теплоносія до 130 град. С. При цьому чавунний радіатор має велику теплову інерцію, тобто довго прогріває приміщення і довго віддає тепло. З-за цього чавунні радіатори не підходять для опалення приміщення, де потрібно мати постійно (або за бажанням) температуру вдень +25 град. З, а вночі +17 град. З при мінливій (досить швидко) температурі зовнішнього повітря.
Альтернативою чавуну є алюміній, з якого виробляються більш ефектні за зовнішнім виглядом і менш металомісткі алюмінієві або біметалічні (сталь+алюміній) радіатори. Гідність цих опалювальних приладів у тому, що вони прогрівають приміщення швидше, ніж чавунні радіатори, та добре управляються термостатичними вентилями. Алюмінієві і біметалічні секційні радіатори розраховані на тиск від 6 до 25 атм. Обпресувальні тиск до 37 атм. Максимальна температура теплоносія до 130 град. Внаслідок того, що алюміній чутливий до якості теплоносія, кислотність останнього повинна лежати в межах рН = 7-8. Також небажані великі скачки тиску і температури. Для запобігання електрохімічної корозії в місцях з'єднання алюмінієвих секцій зі сталевими трубами повинні використовуватися спеціальні перехідники. Такі радіатори поставляються секціями (збірка здійснюється на місці за допомогою спеціальних ніпелів), при цьому не можна зібрати радіатор великої довжини і маленької висоти з-за загрози його протікання.
Сталеві панельні радіатори
Сталеві панельні радіатори – це середина по теплопровідності між чавунними і алюмінієвими радіаторами. Панельні радіатори виконуються з штампованих, стійких до корозії сталевих листів, що утворюють ряд вертикальних паралельних каналів, які об'єднуються горизонтальним колектором. Радіатори виконуються однорядними, дворядними, трирядними, з ребрами і без нього. При цьому кожен радіатор покритий багатошаровим термостійкою емаллю. Деякі виробники для підвищення надійності радіаторів покривають їх цінкофосфатом (оскільки радіатори виконуються точкової зварюванням). Сталеві радіатори рекомендується застосовувати для автономних, закритих систем опалення з теплоносієм зі зниженим вмістом кисню. Сталеві панельні радіатори розраховані на тиск від 6 до 10 атм. Обпресувальні тиск до 13 атм. Максимальна температура теплоносія до 120 град.
При цьому сталеві радіатори мають певні переваги в порівнянні з чавунними і біметалічними. Здавалося б, чавунний радіатор хоча і громіздкий, але все ж надійніше гріє. Насправді, щоб чавунний радіатор давав стільки ж тепла, скільки і сталевий, через нього має пройти в 7 разів більше води, і притому її температура повинна бути вище приблизно на 20 град. С. А це в свою чергу веде до збільшення витрати палива і необхідності встановлення більш потужних насосів. Біметалічний радіатор програє сталевому за деякими технічними показниками, як наприклад знижений обсяг циркуляційної води. Сталеві радіатори мають більш розвинену поверхню теплообміну, швидше прогрівають приміщення, не витрачають енергію на нагрівання самих себе. При реконструкції старої системи опалення (заміна старих чавунних радіаторів на сталеві панельні радіатори), можна скоротити енерговитрати на опалення.
Біметалічні радіатори
Біметалічні радіатори зовні схожі на алюмінієві, але завдяки застосуванню сталевих труб, усередині кожної секції, витримують внутрішній тиск до 25 атм. і вище. Потужність кожної секції (при висоті 500 мм) 160 Вт. Застосовуються, як правило, для благоустрою міських квартир.
Біметалічний радіатор, позбавлений недоліків чавунних і алюмінієвих радіаторів, все ж програє сталевому за деякими технічними показниками, як наприклад знижений обсяг циркуляційної води. Здавалося б, це добре. Але для того, щоб нагріти приміщення до оптимальної температури і підтримувати її на постійному рівні, потрібно і качати воду постійно. Враховуючи, що перетин біметалічних трубочок дуже невелике, всього 12-15 мм, швидкість циркулюючої рідини повинна бути високою, тобто рідина повинна подаватися під високим тиском. Крім того, при високих тисках в системі найбільш вразливим вузлом стає котел, місця з'єднання різьбових фітингів, термостатичні головки можуть видавати характерний свист.
Біметалічні радіатори підходять для квартир, де системи опалення відрізняються великим робочим тиском і поганою якістю води.
Як вибрати радіатор і розрахувати потужність
Щоб визначити розміри і теплову потужність радіатора необхідно виконати розрахунок споживання тепла в приміщеннях. Є один простий усереднений спосіб розрахунку. Для Російської середньої смуги розрахунок потужності радіаторів такий: на 10 кв. метрів площі кімнати – 1 кВт потужності радіатора (при висоті стелі до 3 метрів). Плюс до всього, бажано розміщувати радіатори під кожне вікно кімнати, щоб вікна не запітніли.
При выборе типа радиатора, надо исходить из того, куда вы хотите его поставить: в коттедж с автономным отоплением или в квартиру с центральным отоплением, поскольку условия эксплуатации в этих случаях резко различаются. Основное различие – высокое давление и высокое содержание кислорода в воде при централизованном отоплении. Для автономных систем отопления лучше всего подходят стальные панельные радиаторы, а для квартиры с большим рабочим давлением и плохим качеством воды – биметаллические, алюминиевые или чугунные. Якщо ви хочете замінити радіатори в квартирі, то слід дізнатися тиск в опалювальній системі. Цей тиск має бути не вище значення робочого тиску для радіатора. Далі слід уточнити розміри підводки до радіаторів.