Електричний підлогу
Теплові мати
Система «тепловий мат» являє собою все той же нагрівальний кабель, який цього разу вже покладений на спеціальний термостійкий плівку. Так як крок укладання в цьому випадку ми змінити не можемо, то все, що нам залишається – це визначити необхідну площу покриття і вибрати питому потужність системи.Основна перевага теплових матів криється у способі їх монтажу. Весь «бутерброд» теплої підлоги складається з чорнового бетонної підлоги, теплового мата, клею для плитки та безпосередньо самого кахлю.
Монтаж
Принцип монтажних робіт тут точно такий же, як і у кабельних систем, тому ми розглянемо лише необхідні відмінності.Так як товщина «теплої підлоги» у разі використання матів може становити 1-1,5 см, то штробу для укладання датчика температури підлоги доведеться вирізати не тільки стіни, але і можливо по поверхні підлоги. У цьому випадку захисна пластикова трубка буде проходити трохи нижче рівня теплового мата.
Коли підготовчі роботи з підключення нагрівального кабелю будуть закінчені, необхідно перейти безпосередньо до процесу укладання теплового мата, пропустивши теплоізоляційні роботи. Наявність будь-яких теплоізоляційних матеріалів неприпустимо і в більшості випадків приведе до перегріву кабелю та його виходу з ладу.
Для того щоб ніде не напартачити, укладання мата проводиться в два етапи. Для початку необхідно просто розкачати мат за всієї необхідної площі. Одним махом це зробити, швидше за все, не вдасться, так як ширина рулону зазвичай становить близько 0,5 м. Тому тут знову ж застосовується метод «змійки», при цьому для зміни напрямку руху необхідно ножицями розрізати армуючу сітку, розгорнути рулон з матом і продовжити його розгортати в протилежному напрямку. Відрізати у цьому випадку потрібно тільки сітку і не в якому разі не порушувати цілісність кабелю. Відстань між смугами матів має становити близько 5 див.
Якщо для підключення кабелю до терморегулятора не вистачає «холодних кінців», то з мату можна вирізати частина нагрівального кабелю, при цьому муфта з'єднує повинна знаходитися тільки всередині стяжки. Хоча близько 4 м довжини силових проводів в більшості випадку повинно вистачити з запасом. У будь-якому випадку постарайтеся вирішити це питання ще до укладання.
Коли всі розрізано і протягнуто, можна приступати до фінішної укладанні. Для цього розрізаний мат знову скручується в рулон, на його нижній стороні відривається захисна смуга клейкої стрічки, і рулон знову розкочується по поверхні підлоги. Тут все як в житті: на брудну і курну поверхню скотч не клеїться, тому поверхня підлоги необхідно ретельно прибрати від всілякого сміття.
Тепер теплової мат потрібно покрити шаром плиткового клею, так щоб нагрівальний кабель не виступав на поверхню. Через 3-5 днів клей висохне, після чого можна буде приступати до укладання керамічної плитки.
На невеликій поверхні допускається укладання плитки безпосередньо на перший шар плиткового клею.
Як можна бачити, нічого нового тут придумано не було і теплової мат – це приватний випадок нагрівального кабелю, тому монтаж обох нагрівальних систем практично нічим не відрізняється.
З плюсів цієї системи можна відзначити легкість робіт, весь монтаж здійснюється за 3-7 днів. А через відсутність шару теплоізоляції і бетонної стяжки невеликої товщини висота такого теплої підлоги збільшиться не більше, ніж на 2 см, при цьому є економія на матеріалах. Але в той же час теплові мати не можуть використовуватися в якості основного джерела тепла.
Дивлячись на плюси теплових матів, в першу чергу їх можна порадити людям, які мають жорсткі обмеження в підйомі висоти підлоги. Якщо ви не плануєте укладати на чорнове покриття теплоізоляцію, то теплові мати цілком підійдуть для комфортного підігріву таких приміщень як кухня або ванна.
Нагрівальна плівка
Відмінною рисою плівкових теплих підлог є те, що в якості нагрівального елемента використовується не кабель, а спеціальна плівка, товщиною близько 0,3-0,5 мм. Всередині такого тонкого шару і запаяна вся нагрівальна начинка: по краях плівки проходять два мідних провідники, які підключаються до напрузі 220 В, а між ними розташовані смуги з карбонового напівпровідника. Основний принцип роботи таких підлог полягає в тому, що нагрівальна плівка є випромінювачем теплових променів, 90% яких припадає на інфрачервоний діапазон. Це цілком нормальне природне явище, тому не варто плутати інфрачервоні хвилі з шкідливим електромагнітним випромінюванням. Повітря практично не поглинає хвилі цього діапазону, тому плівка фактично нагріває тільки перебувають на шляху ІЧ-випромінювання об'єкти. Це може бути меблі, підлогове покриття, людське тіло і т. д.Монтаж
Монтаж плівкових підлог дуже схожий на такий для теплових матів. Так як нагрівальна плівка може бути укладена під різні типи покриття, Donlcc розглянемо укладання теплої підлоги подламинат. Для дерев'яних покриттів рекомендована питома потужність нагрівальної плівки повинна становити 150 Вт/м2, для керамічної плитки – 220 Вт/м2.Що стосується укладання датчика температури підлоги, то вона може бути здійснена двома способами. Перший – це штроба у підлозі з прокладеної пластикової трубкою. Другий – це укладання термодатчика безпосередньо на поверхню плівки. Який з цих шляхів краще, необхідно уточнити у конкретного виробника.
Роботи з укладання починаються з теплоізолюючої підкладки, яка розкладається по всій поверхні підлоги. Краще всього, якщо поверхня теплоізолюючого матеріалу буде покрита шаром фольгированной плівки, яка буде відображати ІЧ-випромінювання назад в приміщення. Тепер, як і у випадку теплових матів, рулон плівки розкладається смугами по всій поверхні, що обігрівається. Єдина відмінність в тому, що плівка цілком розрізається в дозволеному виробником місці. Лінії відрізу проходять поперек рулону через кожні 20-30 див. При цьому мідні струмопровідні смуги, що проходять по краю плівки, в місці розрізу необхідно заізолювати клейкою стрічкою. Ізоляція наноситься тільки з одного кінця плівки, так як до іншого кінця будуть підключатися силові дроти.
Тепер у нас є підлога з вкладеними аркушами плівки, кожен з яких існує сам по собі. Для того, щоб вся система запрацювала як єдине ціле, всі аркуші необхідно підключити між собою. Спосіб з'єднання листів – паралельний, тобто кожна права струмопровідний стрічка плівки, повинна бути з'єднана з кожної правої струмопровідної стрічкою сусіднього листа. Для прикладу розберемо один центральний лист шириною, припустимо, 50 см. Для його сполуки нам знадобиться пара проводів довжиною близько 70 см. Для початку з кожного краю проводу знімається шар ізоляції довжиною 1-2 див Тепер пара проводів скручується між собою і вставляється в спеціальний затискач, який обжимається за допомогою пасатижів. Тепер затискач лягає на струмопровідну стрічку плівки, де знову-таки обжимається за допомогою пасатижів. Зараз у нас є пара проводів, підключена припустимо до лівій стороні плівки. Один з проводів, за допомогою все того ж затиску підключається до лівої струмопровідній жилі лівого листка, а інший – до лівої струмопровідній жилі правого листа. Аналогічно проводиться підключення правого боку.
В кінцевому результаті один з пари проводів піде на підключення до сусіднього аркуша, а інший – до терморегулятора. Всі місця підключення ізолюються спеціальною липкою стрічкою, що складається з двох смуг.
Коли все підключено і перевірено, на нагрівальну плівку можна укладати ламінат. Як це зробити Мірсоветов вже писав у статті "Укладка ламінату". Єдина відмінність полягає в тому, що у випадку з теплими підлогами слід відмовитися від шумопоглинаючою підкладки.
Отже, що ми маємо: мінімальна товщина підняття підлоги, відсутність «мокрих» робіт, сумісність з будь-якими типами покриття. Де ж підступ?
Якщо в якості підлогового покриття укласти ковролін, то фактично роль радіатора в даному випадку буде виконувати тільки меблі, що знаходиться в приміщенні. Якщо меблі в кімнаті буде практично відсутній, нагріватися в цьому випадку будуть хіба що стіни, стеля, ну і людське тіло.
До того ж є велика ймовірність, що нагрівальна плівка під ковроліном пошкодиться. Яким чином? Вам коли-небудь доводилося, вже надівши взуття, згадувати про забутих на тумбочці ключі від будинку? Тепер уявімо ситуацію, коли в ролі взуття виступаю жіночі шпильки, які надають на ковролін тиск в 50-60 атмосфер. Для порівняння тиску повітря всередині автомобільної шини всього 2-3 атмосфери. Що ж при цьому будуть відчувати силові дроти, контактні датчики, та й сама нагрівальна плівка. Думаю, нічого хорошого. Звичайно, багато хто може сказати, що це крайнощі, але гарантійний строк експлуатації підлоги становить близько 15 років, тому критичні перевантаження начебто перенесення меблів або каблуків практично неминучі.
Що буде відбуватися, якщо ми вирішимо покласти плівку під керамічну плитку?! Для початку напевно доведеться купити плитковий клей. І скільки ви цей клейовий склад не будете наносити на термоплівку, яка має у своєму арсеналі дуже гладку поверхню, триматися він на ній все одно не буде. Виробники це прекрасно знають, тому для кращого зчеплення з первинної стяжкою рекомендують між нагрівальними смугами залишати відстань 1-2 см, а також застосовувати для армування стяжки пластикову сітку. Правда, в місцях з підвищеними навантаженнями все одно доведеться укладати товстий шар клею, а тут вже буде перебувати царство теплових матів, які в плані міцності будуть більш кращі.
Отже, кому ж можна порекомендувати цей тип теплих підлог. Головним козирем нагрівальної плівки є ламінат. По-перше, він служить досить непоганим захисним покриттям, а по-друге, використання кабельних систем підігріву тут досить обмежено.
Вибір терморегулятора
Роль термостата (терморегулятора) – автоматична підтримка заданого теплового режиму. Найпростіші моделі мають тільки один вбудований датчик повітря і ручку для установки необхідної температури. Більш просунуті моделі мають рідкокристалічний дисплей, можливість установки температури в залежності від часу і навіть можливість з'єднання з комп'ютером. Але в крайності краще не кидатися, так як в кінцевому підсумку за все доведеться платити. При виборі краще всього дотримуватися наступної схеми:- віддавати перевагу програмованим термостатам. Так якщо ви знаходитесь в будинку з 7 вечора до 7 ранку, то підігрівати будинок в інший час буде, швидше за все, порожньою витратою електроенергії. Тому у вашу відсутність підлога повинна працювати за енергозберігаючою схемою;
- крім вбудованого датчика температури повітря, у термостата повинен бути ще і виносний датчик температури підлоги. Винятком є ванні. Тут наявність вбудованого датчика температури повітря може привести до помилкових спрацьовувань, завдяки впливу парів гарячої води;
- не забувайте, що у термостатів існує межа потужності. Якщо ваш тепла підлога буде споживати більше 16А (3,5 кВт), то в схему, швидше за все, доведеться включати спеціальний магнітний пускач;
- вельми корисною може виявитися функція самодіагностики. Якщо з вашим підлогою трапиться якась біда, ваш терморегулятор вам про це обов'язково повідомить;
- якщо тепла підлога буде обслуговуватися у тому ж сервісному центрі, що і терморегулятор ви уникнете проблем на кшталт: «А це вони в усьому винні. Наш товар чудово працює».
Виробники і ціни
До найбільш зарекомендували себе виробників кабельних систем можна віднести: DEVI (Данія), NEXANS (Норвегія), Ceilhit (Іспанія), Теплолюкс (Росія).До плівкових підлог: CALEO.
Одножильний резистивний кабель (довжина 25 м): ~80$
Двожильний резистивний кабель (довжина 25 м): ~100$
Саморегулюючий кабель (довжина 25 м): ~300$
Монтажна стрічка (довжина 25 м): ~35$
Нагрівальна плівка (150 Вт/кв. м, S обігріву 3 кв. м): ~150$
Теплоізоляція: (екструдований пінополістирол, товщина 2 м, S 1 кв. м): 5-10$
Терморегулятори: 50-200$