Defro Польща
Добре, що майже скрізь на Україні підведений газ. Погано, що він дорогий. І продовжує дорожчати. Європейські країни зіткнулися з цією проблемою раніше нас – газ там дорогою вже давно. Саме тому технології альтернативного опалення розвивалися там інтенсивніше. Тепер європейський досвід допомагає економити і нам.
Велике поширення одержали твердопаливні котли — адже таке опалення дешевше, дозволяє утилізувати відходи, більш екологічно прийнятне, тому що базується на відновлюваних джерелах палива. Крім того, є місця, де газ просто недоступний. Твердопаливний котел може забезпечити широкий спектр вживання — від опалення невеликих будиночків до великих виробничих цехів, шкіл, торгових комплексів. Сучасний твердопаливний котел — це вже не просто піч. Технології постійно вдосконалюються. І ось результат: тепер твердопаливні котли працюють з ККД більше 90%, економлять ресурси, з розширенням автоматизації кочегар вже не потрібен — твердопаливний котел сам бере паливо з бункера і забезпечує стабільність роботи не гірше газового.
Твердопаливні котли, в системах, які забезпечують природну циркуляцію води, можуть працювати повністю автономно і без електрики. І навіть у цьому випадку їх автоматизують — простим механічним термостатом, який регулює піддувало котла, чим збільшує або зменшує доступ повітря в камеру згоряння.
Набагато більш ефективним, є твердопаливні котли з примусовим нагнітанням повітря в топку, ніж на сьогодні вже нікого не здивуєш – для цього використовують вентилятор з мікропроцесорним управлінням і датчиками температури теплоносія. Принцип простий: задаєте температуру води в системі, після чого вентилятор дує, дрова при цьому інтенсивно горять і твердопаливний котел нагріває воду до заданої температури. Після цього вентилятор твердопаливного котла відключається, і паливо просто тліє. Через деякий час вода віддасть температуру на радіаторах, температура в системі впаде і вентилятор знову запрацює, паливо запалає, вода знову нагріється, і так далі. Майже всі твердопаливні котли з примусовим нагнітанням повітря в топку можуть працювати при відключеній електроенергії таким же чином, як вищеописані твердопаливні котли без електронної начинки. Тільки, зрозуміло, не так ефективно як з електронікою.
Більш сучасними і ефективними є котли твердопаливні, що використовують систему нагнітання повітря з алгоритмом PID. Ця річ ще відома як «лямбда-зонд». Такі твердопаливні котли оснащені датчиком температури вихідних димових газів і вентилятором, який плавно змінює обороти, щоб у будь-який момент часу подавати рівно стільки повітря в топку, скільки необхідно для заданої потужності котла. Подібний твердопаливний котел економить до 20% палива, ліквідує температурні коливання в системі опалення, зробить горіння більш екологічним і зменшить перепади температури в димоході.